1 דקות קריאה

הוגשה הצעת לתיקון חוק בפורטוגל לפיה יידרשו מבקשי האזרחות הפורטוגלית לעמוד בתנאים מחמירים על מנת להיות זכאים לאזרחות.

היום, מבקש האזרחות נדרש לעמוד בתנאים בסיסיים:

1. להיות בן 18 ומעלה

2. לקבל תעודת חברות בקהילה יהודית בפורטוגל 

3. להיות בעל עבר פלילי נקי

4. לשלם אגרות ולהגיש את המסמכים הנדרשים

ההצעה לתיקון החוק, משקפת רוח קיימת בפורטוגל בעקבות טענות  לשימוש לרעה שנעשה באזרחות הפורטוגלית על ידי המוני המבקשים, שאינם מעוניינים לחיות בפורטוגל או שיש להם מטרות עסקיות עם מדינות אחרות.
 יש לקחת בחשבון כי עלולים להיות תנאים נוקשים יותר בכל הליכי קבלת האזרחות, לא רק לפי החוק של מגורשי ספרד אלא גם בהענקת אזרחות לקטינים ולבני זוג.

ייתכן ובפורטוגל ינסו לפעול בדומה למדינת ספרד, שיזמה את הליכי החקיקה להענקת אזרחות לספרדים צאצאי יהדות ספרד שגורשו מספרד לפני כ 500 שנה והחלה לפני פורטוגל.
שם, דאגו להוסיף לחוק שאושר בסופו של יום, תנאים מיוחדים בכדי להבטיח את רצינות מבקשי האזרחות והקשר שלהם לספרד, דבר שאכן הפחית משמעותית את הבקשות שהוגשו בסופו של יום (מבחני השפה, הגעה לספרד לצורך תצהיר מול נוטריון, הוכחת זיקות לספרד). 

בהינתן שעדיין אין מדובר בחוק תקף, ומדובר בהליכי חקיקה שנתונים לשינויים וגם ישנם כוחות המתנגדים למה שהוצע, יש להקשיב לקולות ולעקוב אחר התפתחות ההליכים, שכן הדברים אינם סוף פסוק.

אם קיימת התלבטות האם להגיש את הבקשות כעת, מומלץ, לנצל את התקופה הקרובה ולפעול להכנתה ולהגשתה.
יש להדגיש כי שינויים בחקיקה אינם חלים על הליכים שכבר הוגשו ולכן כדאי להגיש היום ולא להמתין להפתעות בעתיד.
אם ייקבעו תנאים מקדימים להגשת הבקשה, לדוגמא מגורים של שנתיים בפורטוגל או מבחני ידיעת השפה הדבר וודאי לא יאפשר לרבים להגיש.

בכל שאלה, ניתן להשאיר פרטים או לצור קשר.  

להצעה עצמה בפורטוגזית